Robotik ve Otomasyon Kulübü Dünya 8.si Oldu!

Gebze Teknik Universitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü bünyesindeki  ‘’GTU-SAT’’ (Gebze Technical University Satellite Team) Takımı CanSat Competition’da Türkiye’yi ve GTÜ’yü Amerika Birleşik Devletleri’nde temsil edecek.
“Model Uydu Tasarımı ve Uygulaması” adlı proje Amerikan Uzay Kurumu (AAS) ile Amerikan Uçak ve Uzay Enstitüsü’ nün (AIAA) düzenlediği ve NASA’nın desteklediği CanSat Competition’da ülkemizi ve Gebze Teknik  Üniversitesi’ni Amerika Birleşik Devletleri’nde temsil etmeye hak kazandı.


Dünyanın dört bir yanından seçkin üniversitelerden birçok  takımın başvuruda bulunduğu yarışmanın ön eleme aşamasını 40 takım başarıyla geçebildi. Ön eleme aşamasında takımların sunduğu çalışma raporu üzerinden NASA ve American Astronautical Society yetkilileri takımlarla telekonferans görüşmesi yaparak finale kalan takımları belirledi.GTÜ öğrencilerinden oluşan GTU-SAT isimli takım 100 üzerinden 98.2323 puanla Dünya genelinde 139 takım arasından 8. olarak ön elemeyi geçmeyi başardı ve 8-10 Haziran 2018 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaleti’nde düzenlenecek olan yarışmaya katılmaya hak kazandı.

GTU-SAT ekip lideri Muhammet İkbal ELEK yaptıkları çalışma ile ilgili şunları söyledi:
“Yaklaşık 8 aydır bu başarının gerçekleşmesi ve neler yapabileceğimizi herkese göstermek için gece gündüz çalıştık. Uluslararası arenada Dünya’nın en iyi üniversiteleri arasına girerek Ülkemizi ve Üniversitemizi temsil edeceğimiz için gururlu ve mutluyuz. Bu başarının gerçekleşmesinde bizlerden desteğini esirgemeyen sayın Rektörümüz Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN’e bize inandığı arkamızda durduğu ve her türlü yardımı esirgemediği için teşekkürü bir borç biliriz. Hedefimizde ilerlerken yanımızda bulunan danışmanımız Fuad ALIEW, TTO Genel Müdürümüz Abdurrahman GÜNGÖRr’e  ve  SKS Daire Başkanımız Hamit Yıldırım’a da desteklerinden ötürü teşekkür ederiz.Önümüzdeki bu süreçte Ülkemiz ve Üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz.”

Ekip Üyeleri

Muhammet İkbal ELEK (Takım Lideri)
Berk VARIMLI
Eda Nur HEPGÜL
Ozan Can BALKIŞLI
Bahar GÜÇLÜ
İlkay SAVCI
Ozan ŞELTE

**   ‘’GTU-SAT’’ (Gebze Techinical University Satellite Team) -Gebze Teknik Üniversitesi Uzay Takımı-

One comment on “Robotik ve Otomasyon Kulübü Dünya 8.si Oldu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir